Maalaa itsellesi mielenrauhaa
Kuuntelevassa Maalaamisessa maalaaminen toimii mielen vapauttamisen, itsen kuuntelemisen ja itseilmaisun välineenä. Maalaat vapaasti, meditatiivisesti ja intuitiivisesti. Hiljennyt kuuntelemaan itseäsi, syvennät itsetuntemustasi ja annat luovuuden avautua omassa tahdissaan. Kuuntelevan maalaamisen kurssiin kuuluu myös henkilökohtainen keskustelu (60 min), jossa voit vapauttaa mieltäsi puhumalla prosessista, jonka maalaaminen on herättänyt.
Joskus prosessin sivutuotteena syntyy taidetta – aina ei.
Tärkeintä ei ole lopputulos, vaan kokemus, prosessi, luominen ja yhteys itseen.
Menetelmä perustuu:
- maalaamiseen
- hiljentymiseen
- ja henkilökohtaiseen, sinulle räätälöityyn ohjaukseen
Tarvitsetko aiempaa kokemusta?
Et tarvitse.
Sinun ei tarvitse olla kuvataiteilija tai osata maalata tai piirtää.
Voit myös olla taiteen ammattilainen ja huomata, että tässä työskentelyssä teknisillä taidoilla ei ole heti keskeistä merkitystä. Halutessasi voit myöhemmin yhdistää teknisen osaamisesi kurssilla avautuvaan prosessiin.
Kurssin kesto ja rakenne
Kuuntelevan Maalaamisen kurssikokonaisuus kestää:
- 2 päivää
- 3 päivää
- tai 6 päivää (kun tarjolla)
Voit osallistua Kuuntelevan Maalaamisen kursseille samaan aikaan kuin Vedic Art -peruskurssit.
Lisäksi vuoden mittaan järjestetään kausiluontoisia työpajoja, jotka saavat inspiraationsa kulloisestakin vuodenajasta.
Kenelle?
Kurssi sopii sinulle, jos:
- olet kiinnostunut intuitiivisesta ja meditatiivisesta maalaamisesta
- kaipaat tilaa kuunnella itseäsi
- haluat luovaa työskentelyä ilman suorituspaineita.
Suosittelen, mutten edellytä, että olet käynyt Vedic Art -peruskurssin. Tämä johtuu siitä, että sieltä saat perusosaamisen intuitiiviseen maalaamiseen.
Saat henkilökohtaista ohjausta riippumatta aiemmasta kokemuksesta. Intuitio jokaisella on jo omasta takaa.
Millaisia kesän maalauskurssit ovat kokemuksena?

Joskus maalaaminen ei ole vain tekemistä, vaan tapa siirtyä toiseen rytmiin. Kesän maalauskursseilla luomme tilan, jossa maalaaminen saa rauhassa tapahtua. Päivät rakentuvat ohjatusta työskentelystä, omasta maalausajasta, keskusteluista ja levosta. Saat hetkeksi astua ulos arjen rakenteista, antaa luovuuden avautua ja kulkea omaa tahtiaan.
Kurssipäivät kuluvat rauhallisessa rytmissä.
Välillä maalaamme hiljaisuudessa, välillä pidämme taukoja. Kurssin ulkopuolella vietämme aikaa vapaasti. Yhdessä tai kukin omassa rauhassaan.
Kesäisin työskentelemme usein ulkona valossa, kesäisessä tuulessa ja vihreyden keskellä.
Päivien aikana on aikaa sekä keskittyneelle maalaamiselle että levolliselle olemiselle.
Kurssilla syntyy usein tunne siitä, että aikaa on enemmän kuin arjessa. Mitään ei tarvitse ehtiä tai suorittaa.
Kurssit järjestetään Fiskarsin ruukkikylässä, luonnon keskellä, rauhallisessa ympäristössä. Pieni ryhmä ja kodinomainen tunnelma mahdollistavat rauhallisen työskentelyn, henkilökohtaisen ohjauksen sekä sen, että voit edetä omassa prosessissasi ilman kiirettä tai vertailua.
Kesäintensiivi (kestää viikon) on tarkoitettu sinulle, joka haluat antaa maalaamiselle aikaa useamman päivän ajan. Työskentelemme intialaiseen vediseen perinteeseen juurensa juontavan Vedic Art -menetelmän pohjalta, mutta kurssin ytimessä on aina oma prosessisi ja se, mitä maalaaminen sinulle tässä hetkessä avaa. Prosessi vapauttaa luovuutta, syventää yhteyttä itseen ja irrottaa sinut tavallisesta arjesta lempeällä ja kiehtovalla tavalla.
On mahdollista jäädä kurssin ajaksi yöpymään paikan päälle ja antaa kokemuksen syventyä rauhassa.
Kurssipäivien aikana voimme myös syödä yhdessä yksinkertaista kotiruokaa. Voit myös tuoda eväät, kokata itse tai käyttää alueen ravintoloita. Keskustellaan tästä ilmoittautuessa ja katsotaan lähemmin paikan päällä.
Jos tunnet, että kesääsi voisi kuulua muutama päivä, jolloin luova prosessi saa olla etusijalla, olet lämpimästi tervetullut mukaan.
Missä ja milloin?
Fiskarsin ruukkikylässä, Raaseporissa Läntisellä Uudellamaalla.
Päivämäärät löydät Ajankohtaista-sivulta.
Voit myös kysyä suoraan ja kertoa, mikä ajankohta voisi sopia sinulle.
Katso Ajankohtaiset kurssipäivät -sivuilta.
Kurssien hinnat:
- 2 päivää: 280 €
- 3 päivää: 380 €
- 6 päivää: 720 €
Tarvikkeet:
Voit tuoda omat maalausvälineesi tai ostaa tarvikepaketin minulta:
- Tarvikepaketti: 10 € / kurssipäivä
(sisältää kaikki tarvittavat välineet akryylimaaleilla paitsi maalauspohjat ja muistiinpanovälineet)
Sopivia välineitä ovat mm. akryylimaalit ja vesivärit.
Öljyvärejä ei käytetä (hidas kuivuminen ja voimakas tuoksu).
Tarkempi tarvikelista toimitetaan ilmoittautuneille.
Ilmoittautuminen:
Voit hyvin tulla mukaan, vaikka et olisi maalannut koskaan aiemmin.
Varaa paikkasi kurssille lähettämällä ilmoittautuminen sähköpostitse.
Paikkoja on rajallisesti, ja ne täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.
📧 hello@jenniarbelius.fi
📞 044 080 8800
